Kominki gazowe DreamFIRE

Aktualność

Marzenie leniuchów

2012-03-19 21:42 przez Infosun

Komfortowe ogrzewanie

Kominki gazowe stanowią wygodną alternatywę dla osób, które chcą mieć w domu kominek, a nie mają czasu na codzienne zabiegi rozpalania ognia  i czyszczenia paleniska lub też cenią sobie czystość wokół siebie.

Już na samym początku oszczędzamy czas podczas instalowania urządzenia i przygotowywania go do eksploatacji.

Wkład z zamknięta komorą spalania nie wymaga komina - wystarcza przewód powietrzno-spalinowy. To zaś oznacza, że nie tracimy czasu na prace budowlane, a w przypadku instalowania kominka w już eksploatowanym domu czy mieszkaniu - nie fundujemy sobie remontu, po którym trzeba się sporo nasprzątać.

Kominek, zasilany gazem ziemnym lub LPG, możemy umieścić w miejscu, do którego mamy łatwy dostęp. Wewnętrzna powierzchnia szyby wkładu nie ulega zabrudzeniu sadzą, nie wymaga czyszczenia również komora paleniska i nie wynosimy popiołu.

Niebagatelne znaczenie, zarówno dla zajmowanej powierzchni, jak i czasu oraz wysiłku wkładanego w obsługę urządzenia ma brak tradycyjnego opału. Nie musimy zajmować miejsca na jego składowanie, zarówno poza mieszkaniem, jak i w pokoju, w którym znajduje się nasz kominek. Nie ma również potrzeby donoszenia owego opału, co w przypadku urządzeń spalających np. drewno jest jednak czynnością wymagającą nieco siły i czasu.

Współcześnie produkowane kominki gazowe, są tak skonstruowane, że ich obsługa jest niemal w pełni zautomatyzowana. Nie potrzebujemy też czasu, aby rozpalić ogień. Wystarczy pstryknięcie zapalarką zasilaną z baterii, mechaniczną, bądź pilotem.

Pracę większości kominków gazowych można kontrolować za pomocą pilota radiowego, który umożliwia m.in. takie regulowanie wielkości płomienia, aby w pomieszczeniu była utrzymywana jednakowa temperatura. Jest to możliwe dzięki termostatowi i szczególnie przydatne w sytuacji, gdy chcemy, aby nasz kominek funkcjonował jako urządzenie grzewcze, a nie tylko jako ozdoba salonu.

Pilot oferuje zresztą znacznie więcej funkcji, m.in. zaprogramowanie urządzenia tak, aby włączało się i wyłączało o zadanych godzinach.

Jeżeli jednak ktoś nie chce korzystać z pilota, można oczywiście regulować wielkość płomienia ręcznie.

Niebagatelne znaczenie dla komfortu psychicznego właścicieli kominków gazowych ma bezpieczeństwo ich użytkowania. Kominki te są wyposażane bowiem w automatykę kontrolującą proces spalania gazu i odprowadzania spalin. W momencie pojawienia się jakichkolwiek problemów eksploatacyjnych, takich jak zgaśnięcie płomienia czy zanik ciągu kominowego, kominek zostaje automatycznie wyłączony, a dopływ gazu odcięty.

Nie bądź Mc Gyverem

Wkłady kominków gazowych są tak zaprojektowane, aby wyeliminować możliwość awarii, oczywiście pod warunkiem, że dokona się fachowej instalacji.

Palniki kominków gazowych zasadniczo różnią się od tych stosowanych w gazowych piecach centralnego ogrzewania lub kuchenkach gazowych. Większość kominków gazowych, dzięki specjalnej konstrukcji palników, oferuje kształt i kolor płomieni niemal identyczny, jak w kominkach na drewno. Jeśli chcemy, aby kominek wyglądał jeszcze bardziej tradycyjnie, możemy wewnątrz paleniska ułożyć ceramiczne polana imitujące drewno. Pamiętać jednak należy, nie nie wolno wykorzystywać żadnych materiałów łatwopalnych i w ogóle - materiałów nieprzeznaczonych do kominków gazowych. Może to bowiem być przyczyną powstania pożaru lub uszkodzenia wkładu. Także polana ceramiczne muszą być tak ułożone, aby nie blokowały wydostającego się z dysz gazu.

Standardowo ścianki wkładu są wyłożone metalowymi panelami pomalowanymi na czarno. Można zamienić je na panele imitujące cegły, ale tak jak w przypadku ceramicznych polan, nie wolno korzystać z materiałów, które nie są zalecane do tego celu.

Takich przykładów można podać, oczywiście, znacznie więcej, ale poprzestaniemy na jednej, istotnej wskazówce: nie próbuj sam niczego ulepszać, ani zmieniać!

Prawidłowy montaż, umiejętna obsługa

Pierwsze problemy wynikają czasem z niewłaściwego doboru urządzenia. Ponieważ cena wkładu gazowego jest uzależniona m.in. od jego mocy, zdarza się, że chcąc oszczędzić, kupimy za slaby wkład. Gdy okazuje się, że w domu jest zimno, podkręcamy płomień na maksimum. Tymczasem nie jest wskazane długotrwale użytkowanie jakiegokolwiek wkładu kominkowego z maksymalną mocą , gdyż powoduje to jego przedwczesne zużycie. Moc kominka powinna być liczona zawsze z niewielkim zapasem, a nieco droższe (być może) urządzenie będzie bezawaryjnie funkcjonowało przez wiele lat.

Kolejne błędy, pojawiające się podczas eksploatacji kominka mogą wynikać z nieprawidłowego montażu. Często niewłaściwie jest umieszczona centralka sterująca, czy źle obudowany wkład, co może skutkować zbyt słabym przepływem powietrza konwekcyjnego wokół niego. To zaś szybko doprowadzi do uszkodzenia elektroniki sterującej kominkiem.

Stosunkowo mało problemów pojawi się wskutek nieprawidłowej obsługi kominka gazowego, gdyż jest ona bardzo prosta. Dodatkowo, do każdego urządzenia dołączana jest instrukcja obsługi. Wystarczy stosować się do niej i nie podejmować samodzielnie żadnych przeróbek, aby nasz kominek nie sprawiał nam żadnych przykrych niespodzianek.

Pamiętaj o terminach

Kominki gazowe wymagają niewielkiej obsługi. Warto pamiętać o okresowej wymianie baterii w pilocie, a już na pewno dokonać jej, gdy urządzenie nie zawsze reaguje na polecenia.

Producenci zalecają, aby co najmniej raz do roku przeprowadzać serwis kominka, polegający na wyczyszczeniu szyby, usunięciu pyłu z wnętrza, odkurzeniu podłogi paleniska i oczyszczeniu elementów dekoracyjnych, które wystawione na działanie wysokiej temperatury, z czasem ulegają degradacji termicznej.

Należy również sprawdzać drożność kratek wywiewnych w pomieszczeniu - przypomnijmy, że powinny być one umieszczone pod sufitem, w przypadku kominka na gaz ziemny lub przy podłodze, jeśli kominek jest zasilany gazem płynnym.

W przypadku zasilania kominka gazowego gazem LPG, kominek należy czyścić częściej, ponieważ gaz płynny jest gazem „brudnym” i w przypadku jego stosowania szyba będzie brudzić się szybciej.

Jeśli nasz kominek jest podłączony do komina, wówczas on także wymaga okresowej kontroli.

Obowiązek czyszczenia kominów jest narzucony w Rozporządzeniu MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. A wynika z niego, że w przypadku użytkowania urządzenia gazowego, konieczne jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów spalinowych co najmniej 2 razy w roku, a z przewodów wentylacyjnych co najmniej 1 raz w roku. Do oczyszczenia komina musimy wezwać kominiarza.

Często właściciele budynków z kominkami gazowymi lekceważą obowiązek czyszczenia kominów, argumentując, że przecież paliwo jest „czyste”. Tymczasem, jeśli zostaną przyłapani na zaniedbaniu, mogą zostać ukarani grzywną na podstawie kodeksu wykroczeń (do 5000 zł). Jeśli zaś wydarzy się tragedia i wybuchnie pożar, nie otrzymają wypłaty odszkodowania, o ile nie udowodnią, iż kontrole i czyszczenie przewodów kominowych były przeprowadzone.

I jeszcze wskazówka dla mieszkańców działek zalesionych. Odległość od wylotu komina do najbliższego drzewa nie powinna być mniejsza niż 6 m. Należy zatem sprawdzać, czy nasze drzewa zbytnio nie urosły i -  w razie potrzeby - skracać gałęzie.

Paweł Węgrzyn

Wróć

Wykonanie Infosun